Karakteristike
Cavalier King Charles Spaniel (CKCS) je mali, aktivni i inteligentni pas, koji poklonjenu brigu i pažnju uzvraća nemjerljivom odanošću. Blagog su temperamenta nimalo agresivni, dapače, žele da zadovolje i da se dopadnu svakome. Nisu dobri čuvari jer svakog nepoznatog dočekaju kao prijatelja kojeg tek treba upoznati. Ništa više ne obožavaju od dobre šetnje nakon koje će se udobno smotati ili u fotelji ili u nečijem krilu. Veliki su komforisti i učinit će sve da dobiju dozvolu da sjede na na najboljem komadu namještaja.
Posjeduju jake sportske korijene i zbog toga će juriti sve što se miče bez imalo razmišljanja o svojoj dobrobiti. Stoga je to pasmina kojoj je neophodno obezbjediti ograđeno dvorište. Jako su prilagodljivi i uživat će podjednako i u ljenčarenju unutar kuće i u dugim šetnjama. Kavaliri ne zahtjevaju previše njege jer imaju dlaku sličnu drugim sportskim pasminama kao npr. Golden Retriever, ravnu i svilenkastu koja se nikada ne trima, dovoljno je redovno češljanje .
Bez obzira da li izaberete ženku ili mužjaka nećete pogriješiti jer medju njima nema razlike u tempreramentu.
Veoma su inteligentni i uče brzo. Veliki broj Kavalira postiže odlične rezultate u agilitiju i obidience-u a posebno su dobri kao terapijski psi.
Velike su izjelice i lako postaju predebeli. Jedan od glavnih uzročnika debljine su i njihove ogromne molećive oči kojima kao da vam govore
" Jako te volim i želio bih mali zalogajčić ". Vjerujte jako je teško ne udovoljiti im. Nažalost pretilost je jako štetna posebnice kada se zna da Kavaliri imaju čestih problema sa srcem.
Pored uloge pratioca, jedan od " poslova " Kavalira zbog kojih su originalno uzgajani je i grijanje krila bogatim damama u hladnim dvorcima i za vrijeme vožnje kočijama. Jednom prigodom u Staroj Engleskoj doktor je prepisao Kraljici Engleske da drži Kavalira u krilu kako bi izliječila prehladu. Dok većina pasa danas ne obavlja poslove za koje su nekad davno bili uzgajani Kavaliri još uvijek shvataju svoje dužnosti jako ozbiljno. čini se da je glavni životni moto ove pasmine
" tako mnogo krila, a tako malo vremena "
Zanimljivo je da Kavalire još nazivaju i posljednjim snobovskim psima , ali ne zbog njih samih nego zbog njihovih vlasnika kojih je jako puno medju aristokracijom i predsjednicima. Zadnjih 400 godina svaka okrunjena glava Engleske kao i Holandskog dvora imala je barem jednog Kavalira.
Kavaliri su jako zahvalni i prilagodljivi psi, sretni su u bilo kakvom okružju ali pod jednim uvjetom da nisu sami. Samoću ne podnose, i ukoliko niste u mogućnosti provoditi dosta vremena s njima onda im barem nabavite društvo, drugog psa ili mačku.
Povijest
Cavalier King Charles Spaniel je istovremeno jako stara ali i prilično nova pasmina.
Porijeklo današnjih Kavalira je izgubljeno u izmaglici vremena. Neki izvori tvrde da originalno potječu iz Italije,( mogu se naći na Titianovim slikama iz daleke 1500 godine). Drugi pak smatraju da potječu iz 13 stoljeća i da su nastali parenjem kineskih pasmina sa autohtonim talijanskim pasminama. Treća teorija je da im porijeklo datira čak iz 900 A.D.
Ova koja slijedi je "posudjena" od britanskog i američkog CKCS Kluba.
Današnji Kavalir je direktni potomak Toy Spaniela iz 16-18 stoljeća. Za vrijeme vladavine Tudora, Toy Spanieli su bili poznati kao lady-pets ali sa vladavinom Stuarta dobili su kraljevsku titulu King Charles Spaniel. Povijest nam kazuje da se kralj Charles II, rijetko mogao vidjeti bez pratnje par Kavalira . Zbog svoje velike ljubavi prema njima, Kralj Charles II je donio zakon kojim se dozvoljava ulaz Kavalirima na sva javna mjesta pa čak i u Parlament. Taj zakon je na snazi u Engleskoj čak i danas.
Kako je vrijeme prolazilo, sa dolaskom Holandskog dvora i Williama III, Toy Spanieli izlaze iz mode i njihovo mjesto zauzimaju Mopsovi. Tek u 19 stoljeću Kavaliri se ponovno počinju spominjati.
U tim ranim danima, izložbe pasa kao ni priznati standardi nisu postojali tako da su tipovi i veličine pasmina jako varirale.
Tek sredinom 19 stoljeća u regiji Kraljice Victorie uzgajivači počinju organizirati prve izložbe pasa u Engleskoj i posvećuju se uzgoju puno ozbiljnije. Mnogo novih pasmina biva razvijeno, a mnoge stare se mijenjaju. Ovo donosi novu modu i u uzgoju King Charles Spanieli-a. Počinju se intezivno uzgajati psi sa potpuno ravnim licem, kratkom njuškom, velikim istaknutim okruglim očima i dugim ušima postavljenim nisko, u narodu popularno nazvanim " Charlies " (danas poznatim i kao English Toy Spaniel). Ova moda u uzgoju kao i ogromni napori uzgajivača da stvore što kraću njuškicu dovela je skoro do potpunog istrebljenja King Charles Spaniela "starog tipa".
U isto vrijeme amerikanac Roswell Eldrige stiže u Englesku u potrazi za parom " originalnih " King Charles Spaniela koji su se mogli vidjeti na slikama starih majstora i možete zamisliti njegovo razočaranje kad je shvatio da takvih više nema. Stoga je nakon dugog ubjedjivanja uspio dobiti odobrenje Kinološkog društva da u Katalogu Cruft-a, 1926 objavi oglas o dodjeli novčane nagrade za najbolji par Bleinheim King Charles Spaniela "starog tipa". Oglas je vrijedio za period od pet godina. Uzgajivači ovo baš i nisu ozbiljno shvatili, ta toliko dugo su se trudili da se riješe dugih njuški tako da ovaj potez i nije bio previše popularan. Mali broj entuzijasta se odazvao ali na kraju petogodišnjeg perioda malo toga je bilo postignuto. Kinološko društvo je smatralo da je broj Kavalira nedovoljan da bi bili priznati odvojeno od " Charlies-a ".
Godine 1928 Kavalir po imenu " Ann's Son " dobiva nagradu koju je ponudio Roswell Eldrige ali nažalost on nije doživio da vidi rezultate svog truda. Te iste godine oformljen je i prvi Cavalier King Charles Spaniel Club. Odlučeno je da se u nazivu pasmine ispre King Charles Spaniel doda Cavalier kako bi se napravila razlika izmedju King Charles Spaniela i Cavalier King Charles Spaniela. Unatoč tome čak i danas veliki broj ljudi smatra da je to istovjetna pasmina. Na prvom sastanku kluba kreiran je standard pasmine koji je ostao ne promijenjen do danas. ?ivi primjerak po kojem je kreiran standard bio je Kavalir "Ann's Son". Ostali članovi su donijeli sve dostupne fotografije iz 16,17 i18 stoljeća, i dogovoreno je da se pasmina mora zaštitit od modnih trendova. Trimanje nije dozvoljeno a sve u cilju očuvanja potpuno prirodnog izgleda koji ne bi podlijegao eksperimentima kako bi se zadovoljili osobni ukusu pojedinaca.
U medjuvremeno i Kinološko društvo uviđa da pokret očuvanja starog tipa Kavalira nije kratkog daha i napokon godine 1945 priznaje pasminu Cavalier King Charles Spaniel kao zasebnu. AKC priznaje ovu pasminu 1996 godine. U Europskoj kinološkoj organizaciji (FCI) Kavaliri su svrstani u IX FCI skupinu ( psi za pratnju )
Iako je ova pasmina jako rijetka kod nas njihova popularnost u svijetu raste iz dana u dan i zahvaljujući početnim naporima gosp. Eldrige-a ova pasmina je danas medju najbrojnijima u Engleskoj.
Eksterijer
Opći dojam: aktivan, graciozan, uravnotežen i vrlo blagog izraza
Karakteristike: blag, privrežen i neustrašiv
Temperament: veseo, prijateljski, nimalo agresivan, ne naginje nervozi
Glava blago zaobljena, lubanja skoro ravna između ušiju. Nozdrve crne, dobro razvijene, lice dobro popunjeno ispod očiju. Oči su velike, tamne, okrugle ali ne previše istaknute
Uši duge, visoko postavljene, prekrivene sa dosta dlake
Vilica jaka sa savršenim ispravnim i kompletnim škarastim zagrizom
Vrat osrednje dužine, blago zaobljen
Prsa srednje dubine. Leđna linija ravna, rebra blago zaobljena. Butine srednje mišičave Prednje i zadnje noge prave sa umjereno jakim kostima. šape kompaktne, mekane i dobro odlakane ( karakteristika Kavalira ). Dužina repa u balansu sa tijelom, rep postavljen u ravnini leđa, uvijek u pokretu ali nikad iznad nivoa leđa. Dlaka poluduga , svilenkasta bez kovrča. Blaga valovitost dozvoljena. Dlaka na ušima, prsima, nogama i repu bi trebala biti duga. Jedino dozvoljeno trimanje dlake na donjem dijelu šapa izmedju jastučića.
Visina 30-33 cm, težina 5-8 kg. Blaga odstupanja dozvoljena.
Priznate boje:
?Blenheim ( kestenjasto crvenkasta plohe dobro raspoređene na bijeloj podlozi)
?Ruby ( bogata crvenkasta boja )
?Tri-Color ( crno-bijeli sa smedjim oznakama iznad očiju, na obrazima, unutar ušiju i na repu )
?Black and Tan ( crni sa smeđim nogama, obrvama, obrazima i ispod repa